top of page

Jak pozować- kilka rad dla początkujących

Jak ustawić się przed aparatem, żeby dobrze wyjść na zdjęciu? Jeśli nie jesteś zawodową modelką, to pytanie prawdopodobnie pojawia się w Twojej głowie za każdym razem, kiedy ktoś robi Ci zdjęcie. Wesele, spotkanie z przyjaciółmi, impreza firmowa czy urodziny mamy – każda tego typu sytuacja to świetna okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć. I każda z nich może wywołać w Tobie lekkie poczucie niepewności. Gdzie stanąć? Jak szeroko się uśmiechnąć, żeby nie wyglądać nienaturalnie? Co zrobić z rękoma?


Profesjonalna sesja kobieca w Warszawie nie należy oczywiście do wyjątków, w końcu cała uwaga skupi się wtedy na Tobie. Jeśli nie jesteś pewna, jak zachowywać się przed obiektywem, żeby wyglądać naturalnie i po prostu dobrze wyjść na zdjęciach, przygotowałam dla Ciebie kilka rad, dzięki którym podczas spotkania z fotografem będziesz wiedziała, co robić. Gotowa?


1. Przejrzyj swoje stare zdjęcia i sprawdź, co Ci się w sobie podoba


Nawet jeśli w przeszłości unikałaś zdjęć, na pewno masz gdzieś kilka starych, pamiątkowych fotografii. Przejrzyj swoje rodzinne albumy i dokładnie przeszukaj galerię w telefonie. Wybierz kilka zdjęć, na których się sobie podobasz i spróbuj znaleźć ich wspólne cechy. Być może lepiej prezentujesz się z lewego profilu, a uroku dodaje Ci delikatny uśmiech?


Zwróć też uwagę na to, jak wyglądasz w danych stylizacjach. W czym czujesz się i wypadasz lepiej – w sukience, jeansach, garniturze? Zastanów się, jakie ułożenie włosów najbardziej podkreśla Twoje atuty i jaki makijaż lepiej prezentuje się w Twoim przypadku na zdjęciach – lekki, naturalny czy raczej mocniejszy? Stare zdjęcia są też świetną podpowiedzią, czego lepiej unikać przed obiektywem.


Kiedy już na spokojnie przejrzysz swoje fotografie, po prostu zapamiętaj, w czym i kiedy Ci do twarzy. Sesja kobieca to idealna okazja, żeby wykorzystać takie drobne „sztuczki” i pobawić się własnym wizerunkiem!


2. Poćwicz przed lustrem albo zaszalej i strzel sobie kilka fotek


Zastanów się, na jakich ujęciach Ci zależy, stań przed lustrem i po prostu spróbuj! Uśmiechaj się do siebie i patrz na siebie z powagą, zmieniaj ustawienie ciała, rąk, usiądź, a nawet się połóż. Spróbuj uwieść się wzrokiem! W ten sposób swoje pierwsze pozowanie będziesz miała za sobą jeszcze przed sesją – i to w domu, w bezpiecznych warunkach, kiedy nikt Cię nie widzi ani nie ocenia. Możesz zaszaleć! A przede wszystkim wyeliminować pomysły, które zupełnie Ci się nie spodobają.


Sesja kobieca oraz sesja biznesowa nieco różnią się od siebie pod względem sposobu prezentacji, ustawienia ciała czy mimiki twarzy, dlatego skup się na efekcie, który chcesz osiągnąć. Jeśli zależy Ci na profesjonalnej sesji, którą wykorzystasz w rozwoju swojej marki, ubierz się elegancko i zastanów, jaki obraz siebie chcesz pokazać w Internecie. Spróbuj zaprezentować się tak, by budzić zaufanie, podkreślić swoją pewność siebie, ale też nie odstraszać powagą.


A jeśli takie pozowanie w warunkach domowych Ci się spodoba, możesz zrobić sobie kilka zdjęć, nawet telefonem, albo poprosić o to partnera czy przyjaciółkę. Aparat będzie tu najlepszym doradcą! Sesja kobieca i sesja biznesowa będą o wiele łatwiejsze, kiedy wcześniej oswoisz się trochę z pozowaniem i swoimi możliwościami.


3. Poszperaj w Internecie i poszukaj inspiracji


No dobra, przejrzałaś swoje stare zdjęcia, trochę je przeanalizowałaś, stanęłaś przed lustrem i… pustka. Brakuje Ci pomysłów na to, jak się ustawić i totalnie nie wiesz, jak się za to zabrać? Na szczęście mamy Internet! Przejrzyj inne sesje kobiece, takie, które odpowiadają Ci stylem, klimatem, na których modelka Cię zachwyca. Próbuj, ruszaj się, przebieraj, zmieniaj fryzury. Jestem pewna, że zanim zainteresowałaś się profesjonalną sesję zdjęciową, wpadły Ci w oko jakieś konkretne kadry. Może spróbujesz je odwzorować? Oczywiście w swoim stylu!


Moje portfolio aż kipi od inspiracji, zapraszam:

SESJA KOBIECA

SESJA WIZERUNKOWA


4. Opanuj sztukę niewydziwiania i zapomnij o robieniu dzióbka


Nie narzucaj sobie konieczności wykonywania ruchów, które sprawiają, że czujesz się głupio, nienaturalnie, dziwnie. Pamiętaj, że sesja kobieca ma sprawić Ci radość odkrywania swojej kobiecości, swojego piękna i pewności siebie, ale nie ma niczego na Tobie wymuszać. Zapomnij o pozycjach rodem z treningu gimnastyki artystycznej, nie upieraj się przy kopiowaniu konkretnych ruchów, jeśli nie przychodzą Ci naturalnie, a co do słynnego już w mediach społecznościowych dzióbka – ani mi się waż! :)


Nie martw się, nie będzie nudno. Sesja kobieca ma przedstawiać prawdziwą Ciebie, dlatego nie musisz próbować niczego udowadniać przed obiektywem. Im więcej swobody, tym bardziej naturalne zdjęcia. A takie zdjęcia lubimy!


5. Słuchaj rad fotografa. Nie pożałujesz!


Każdy doświadczony fotograf podczas sesji podpowie Ci, jak się zachowywać, czego próbować, a czego unikać. Nie pozwól, aby te podpowiedzi zbiły Cię z tropu – być może po prostu nie wiesz, jaki masz w sobie potencjał!


Każda sesja kobieca i sesja wizerunkowa, jaką wykonuję jest wyjątkowa, bo każda kobieta, z którą pracuję jest zupełnie inna. Nie każdemu pasuje wszystko i nie każdy wygląda dobrze pozując tak samo – ale to jest zupełnie w porządku! Jeśli w pełni zaufasz fotografowi, zyskasz nie tylko piękny efekt końcowy w postaci zdjęć, ale również cenne wskazówki na przyszłość. Być może okaże się, że innym bardzo podobasz się z zupełnie innej strony niż się spodziewałaś i dzięki temu trochę bardziej się otworzysz? Cudownie jest w ten sposób poznawać siebie, swoje możliwości i nabierać odwagi. Wystarczy, że zaufasz fotografowi i wsłuchasz się w jego podpowiedzi!


Jesteś zainteresowana realizacją sesji zdjęciowej? Koniecznie odwiedź sekcję OFERTA oraz FAQ.Zapraszam do kontaktu: kontakt@aleksandragalewska.com

bottom of page