top of page

Organizacja sesji wizerunkowej krok po kroku: o koncepcji, przygotowaniach i współpracy z fotografem


Jeżeli prowadzisz własny biznes, a Twoim głównym kanałem komunikacji są media społecznościowe, prawdopodobnie dobrze znasz ten scenariusz:

Strategicznie planujesz treści na bloga, Instagrama lub Facebooka, przygotowujesz wartościowe teksty i materiały na swoją stronę internetową, wszystko idzie zgodnie z planem... aż przed samą publikacją pojawia się problem. Brakuje Ci odpowiedniej grafiki lub zdjęcia, którym zobrazujesz swój wpis lub uzupełnisz profil. Frustrujące, prawda?


Pamiętaj, że jeśli na samą myśl o przygotowaniu materiałów wizualnych ogarnia Cię przerażenie, bo brakuje Ci nie tylko czasu, ale też odpowiednich umiejętności i ciekawych pomysłów, to prawdopodobnie nie powinnaś zajmować się tym sama. Zamiast dokładać sobie obowiązków, powierz to zadanie profesjonaliście. Warto! W dzisiejszym poście wyjaśnię, jak zorganizować sesję zdjęciową i być może przekonam Cię, że sesja wizerunkowa w Warszawie może być świetnym doświadczeniem – wystarczy dobrze się przygotować. Zaczynamy!


Najważniejsza jest koncepcja


A jeśli nie masz pojęcia, jak ją opracować, przeanalizuj poniższe punkty – dzięki temu sesja wizerunkowa na pewno spełni Twoje oczekiwania.


  1. Zastanów się, do czego konkretnie potrzebujesz profesjonalnych zdjęć. Jak chcesz je wykorzystać, gdzie opublikować? Na Facebooku, Instagramie, Linkedinie? A może na stronie internetowej swojej firmy?

  2. Zdecyduj, czy potrzebujesz jedynie profesjonalnego portretu, który wykorzystasz jako zdjęcie profilowe, czy wolisz postawić na sesję lifestylową, która odsłoni kulisy Twojej pracy. Być może warto zdecydować się na oba warianty.

  3. Przejrzyj teksty i inne materiały, które chcesz zobrazować zdjęciami. O czym te zdjęcia mają opowiadać, co przekazywać? Jakie treści omawiać?

  4. Przygotuj plan publikacji treści na najbliższe tygodnie lub miesiące i spróbuj oszacować liczbę zdjęć, których potrzebujesz.


Styl i klimat sesji zdjęciowej


Zanim skontaktujesz się z fotografem, powinnaś już (przynajmniej mniej więcej) znać styl, który określa Twoją markę i sposób komunikacji z odbiorcami. Jak go zdefiniować?


Przyjrzyj się kolorystyce i projektowi swojej strony internetowej, dotychczasowym publikacjom w mediach społecznościowych, feedowi na swoim Instagramie czy tablicy na Pintereście. Profesjonalna sesja wizerunkowa nie powinna odbiegać od stylu Twojej marki, by ta nie straciła na spójności i wiarygodności. Przed spotkaniem z fotografem przygotuj więc swoje dotychczasowe publikacje, inspiracje lub brand book swojej marki. Każda wskazówka jest dla fotografa na wagę złota! A skoro już o tym mowa…


Wybierz fotografa, którego styl Ci się podoba

Brzmi jak coś oczywistego, ale to naprawdę ważne! Fotograf, z którym będziesz pracować, powinien obracać się w Twojej wymarzonej stylistyce i tworzyć zdjęcia, które robią na Tobie wrażenie. Pamiętaj przy tym, że osoby realizujące sesje reportażowe czy rodzinne niekoniecznie będą znać się na fotografii czysto produktowej. I odwrotnie.


Kiedy znajdziesz już fotografa, z którym chciałabyś pracować, przedstaw mu swoje potrzeby, a następnie dopilnuj, abyście wspólnie ustalili dokładny zakres sesji zdjęciowej, jej miejsce i inne aspekty organizacyjne.


A jak wygląda współpraca ze mną? Organizując sesję zdjęciową staram się jak najlepiej poznać potrzeby klienta - często projektuję jej moodboard, który stanowi świetną bazę i punkt wyjścia do spotkania. Dopiero po jego akceptacji przez klientkę rozpoczynam dalsze przygotowania do sesji. A z informacji praktycznych:

Sesja wizerunkowa, którą razem zaplanujemy, odbędzie się w Twojej pracowni, biurze, moim studiu zdjęciowym na warszawskim Żoliborzu lub w specjalnie wynajętym do tego studiu fotograficznym. Pomogę Ci dobrać odpowiednie wnętrze do klimatu i stylu, jaki chcesz osiągnąć.Co zabrać na sesję? Stylizacja i akcesoria


Wybrałaś już fotografa, ustaliłaś zakres, stylistykę i miejsce sesji zdjęciowej, nadszedł więc czas na trochę kreatywności i zabawy własnym wizerunkiem. O czym powinnaś pamiętać? Niech Twoja stylizacja odzwierciedla Twój charakter. Niech wpisuje się w cały plan sesji, a także w Twoją działalność zawodową. I najważniejsze: pamiętaj, że podczas sesji zdjęciowej powinnaś czuć się przede wszystkim swobodnie. Profesjonalna sesja wizerunkowa to nie pokaz mody – zapomnij więc o wymyślnych, nienaturalnych stylizacjach.


W zależności od zakresu sesji, jaki będziesz chciała zrealizować, przydadzą Ci się Twoje akcesoria osobiste i zawodowe. Notatnik, komputer, telefon, magazyny branżowe, projekty, szkice, narzędzia pracy czy strój służbowy – to przykładowe akcesoria, które chętnie wykorzystuję podczas sesji wizerunkowych.Przygotowania, organizacja, sesja. I co dalej?


Sesja zdjęciowa to dzień pełen pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń, ale najważniejszy jest jej efekt końcowy w postaci zdjęć. Jak wygląda moja współpraca z klientkami po sesji? Kilka dni po jej realizacji przesyłam im galerię, z której wybierają swoje ulubione zdjęcia. Te trafiają następnie do finalnego retuszu, a wreszcie w ich ręce. Zobacz jak wyglądają efekty sesji wizerunkowych w galerii moich zdjęć. 


Profesjonalna sesja wizerunkowa w Warszawie może mieć ogromny wpływ na jakość publikowanych przez Ciebie treści, dlatego pamiętaj, aby po otrzymaniu zdjęć dobrze zaplanować ich wykorzystanie.
P.S. Pamiętaj też, aby zawsze upewnić się, że otrzymasz od fotografa stosowną licencję na ich wykorzystanie!


Jeśli jesteś gotowa dokonać rezerwacji zapraszam do kontaktu: kontakt@aleksandragalewska.com .


bottom of page