Organizacja sesji wizerunkowej krok po kroku: o koncepcji, przygotowaniach i współpracy z fotografem


Jeżeli prowadzisz własny biznes, a Twoim głównym kanałem komunikacji są media społecznościowe, prawdopodobnie dobrze znasz ten scenariusz:

Strategicznie planujesz treści na bloga, Instagrama lub Facebooka, przygotowujesz wartościowe teksty i materiały na swoją stronę internetową, wszystko idzie zgodnie z planem... aż przed samą publikacją pojawia się problem. Brakuje Ci odpowiedniej grafiki lub zdjęcia, którym zobrazujesz swój wpis lub uzupełnisz profil. Frustrujące, prawda?


Pamiętaj, że jeśli na samą myśl o przygotowaniu materiałów wizualnych ogarnia Cię przerażenie, bo brakuje Ci nie tylko czasu, ale też odpowiednich umiejętności i ciekawych pomysłów, to prawdopodobnie nie powinnaś zajmować się tym sama. Zamiast dokładać sobie obowiązków, powierz to zadanie profesjonaliście. Warto! W dzisiejszym poście wyjaśnię, jak zorganizować sesję zdjęciową i być może przekonam Cię, że sesja wizerunkowa w Warszawie może być świetnym doświadczeniem – wystarczy dobrze się przygotować. Zaczynamy!


Najważniejsza jest koncepcja


A jeśli nie masz pojęcia, jak ją opracować, przeanalizuj poniższe punkty – dzięki temu sesja wizerunkowa na pewno spełni Twoje oczekiwania.


  1. Zastanów się, do czego konkretnie potrzebujesz profesjonalnych zdjęć. Jak chcesz je wykorzystać, gdzie opublikować? Na Facebooku, Instagramie, Linkedinie? A może na stronie internetowej swojej firmy?

  2. Zdecyduj, czy potrzebujesz jedynie profesjonalnego portretu, który wykorzystasz jako zdjęcie profilowe, czy wolisz postawić na sesję lifestylową, która odsłoni kulisy Twojej pracy. Być może warto zdecydować się na oba warianty.

  3. Przejrzyj teksty i inne materiały, które chcesz zobrazować zdjęciami. O czym te zdjęcia mają opowiadać, co przekazywać? Jakie treści omawiać?

  4. Przygotuj plan publikacji treści na najbliższe tygodnie lub miesiące i spróbuj oszacować liczbę zdjęć, których potrzebujesz.


Styl i klimat sesji zdjęciowej


Zanim skontaktujesz się z fotografem, powinnaś już (przynajmniej mniej więcej) znać styl, który określa Twoją markę i sposób komunikacji z odbiorcami. Jak go zdefiniować?


Przyjrzyj się kolorystyce i projektowi swojej strony internetowej, dotychczasowym publikacjom w mediach społecznościowych, feedowi na swoim Instagramie czy tablicy na Pintereście. Profesjonalna sesja wizerunkowa nie powinna odbiegać od stylu Twojej marki, by ta nie straciła na spójności i wiarygodności. Przed spotkaniem z fotografem przygotuj więc swoje dotychczasowe publikacje, inspiracje lub brand book swojej marki. Każda wskazówka jest dla fotografa na wagę złota! A skoro już o tym mowa…

Wybierz fotografa, którego styl Ci się podoba

Brzmi jak coś oczywistego, ale to naprawdę ważne! Fotograf, z którym będziesz pracować, powinien obracać się w Twojej wymarzonej stylistyce i tworzyć zdjęcia, które robią na Tobie wrażenie. Pamiętaj przy tym, że osoby realizujące sesje reportażowe czy rodzinne niekoniecznie będą znać się na fotografii czysto produktowej. I odwrotnie.


Kiedy znajdziesz już fotografa, z którym chciałabyś pracować, przedstaw mu swoje potrzeby, a następnie dopilnuj, abyście wspólnie ustalili dokładny zakres sesji zdjęciowej, jej miejsce i inne aspekty organizacyjne.